„Koncert z muzyką przez świat....”

24.07.2019

W dniu 17.07.2019 podczas  obozu studenckiego AWFiS w Raduniu miało miejsce niecodzienne wydarzenie. Przepiękne tereny kaszubskich lasów na krótki czas zamieniły się w nadzwyczajną przestrzeń koncertową.  Na scenie, usytuowanej  nad jeziorem, stanęli wybitni artyści, na co dzień koncertujący w Polsce i za granicą.

Swą muzykę prezentowali: dr hab. Anna Wandtke - skrzypaczka, pedagog Akademii Muzycznej w Gdańsku oraz koncertująca solistka. Wraz z Panią Anną wystąpił dr Sebastian Wypych - kontrabasista (pedagog Akademi Muzycznej w Łodzi, solista, kompozytor, animator sztuki, dyrektor Festiwalu Diaspora, CEO Best Art Concept ).

Artyści Ci brali udział w największych festiwalach muzycznych w kraju i zagranicą
(m. in: UBS Verbier Festival - Szwajcaria, Muzyczny Festiwal w Łańcucie, Joli Bord Festival i inne). Koncertowali we wszystkich większych miastach w Polsce oraz w największych salach koncertowych na świecie takich jak: Carnegie Hall w Nowym Jorku, Musikferein
w Wiedniu, Filharmonia Berlińska i w wielu innych.

Oboje mają w swym dorobku kilka płyt („Violin Soul”, „Wandtke Plays Polish” - Anna Wandtke oraz „Directions”, „Polska Enter” - Sebastian Wypych).

Do koncertu muzycy zaprosili Pawła Gacę - altowiolistę, który jest członkiem Filharmonii Gorzowskiej oraz koncertuje z własnym kwartetem po całym świecie. Warto również wspomnieć, iż ten Artysta rozwija  w swoim życiu wiele pasji, kilka lat temu pełnił również funkcję ratownika właśnie w Ośrodku Szkoleniowo-Sportowym w Raduniu.

Niezwykłą niespodzianką było również usłyszeć na scenie Michała Sakłaka- skrzypce, gitara, śpiew, który jako student psychologii i socjologii pokazał, iż talent i zjawiskowy występ nie należy się tylko i wyłącznie zawodowym muzykom.

W programie koncertu „Z muzyką przez świat” usłyszeliśmy trochę klasyki - Kanon-Pachelbela, muzykę improwizowaną: „Directions”- kompozycję Sebastiana Wypycha,  improwizacje na temat „Bogurodzicy”, trochę węgierszczyzny - „Czardasza” Montiego oraz kompozycje Michała Sakłaka.

Koncert był bardzo nastrojowy i wielokolorowy. Artyści pozwolili publiczności  oddać się całkowicie dźwiękowej uczcie, zaspokajając ich najróżniejsze gusta muzyką
o  różnorodnej stylistyce. Wisienką na torcie były dwa krótkie występy Igora Wypycha - syna artystów : Anny i Sebastiana 11 letni Igor zaskoczył publiczność swym talentem aktorskim
i komediowym, recytując znakomity wiersz Jacka Cygana - „Poemat na temat brzucha” oraz parodiując skecz wykonywany zwykle przez Macieja Stuhra - pt. „Pralka”. Inicjatorami koncertu byli dwaj wieloletni pracownicy AWFiS w Gdańsku: Pan Marian Wandtke oraz  Kierownik Ośrodka Leszek Tomaczkowski. Połączenie tak różnych dziedzin sportu i sztuki spotkało się z ogromnym zainteresowaniem i niewykluczone, że tego typu inicjatywy wpiszą się na stałe do kalendarza wydarzeń w Ośrodku  w Raduniu.

 Przygotowali:

dr hab. Anna Wandtke

Kierownik Ośrodka mgr. Leszek Tomaczkowski

Galeria zdjęć

Wróć